Divokáduše.cz

Jak souvisí ženský cyklus se sexualitou?

Ve svém základu jsme savci. Čím dál tím více vnímám své tělo a jeho projevy jako živočišnou záležitost, jako bych si sama o sobě četla v učebnici přírodopisu.

Když se podívám na živočišný svět, vše v něm jako nálady, stěhování, potřeby jsou řízeny sexualitou a rozmnožovacím pudem.

My lidé jsme však dále než zvířata, v našem kontextu tedy přibývá měřítko kultivace naší sexuality.

Menstruační cyklus vnímám jako velmi zvířecí a pudový proces a postupně jsem v něm našla i jeho odraz na naši práci a působení v tomto světě.

V předovulační (dynamické) fázi (cca 7. – 13. den cyklu) jsme jako mladé laňky, které v lese lákají partnery, flirtují a svádějí je. My ženy toho můžeme využít při dovednosti komunikace, zalíbení se lidem, návštěvě kolektivu, jelikož naše tělo bude v tuto dobu díky produkci hormonů vždy automaticky zářit, lákat, bavit a neverbálně komunikovat.

V ovulační (expresivní) fázi (cca 14. – 20. den cyklu) je hladina hormonů (estrogenu) nejvyšší a jsme jako samičky vyzařující feromony na všechny strany a toužící po oplodnění. Touha po sexu je v této fázi největší. Na té nejzákladnější úrovni našich pudů tomu tak doopravdy je a naše tělo podvědomě po oplodnění touží. Toto se projevuje jako dokonalá schopnost péče o sebe a o druhé. Je to jakoby se samička připravovala na péči o mláďata. Toto mateřské vyzařování se projevuje také velkým soucitem, pochopením, a také produktivitou, která jakoby znamenala samotný akt porodu. V tuto dobu “rodíme” nové a úspěšné nápady, výtvory a výrobky.

V předmenstruační (kreativní) fázi (cca 21. – 28. den cyklu), kdy v průběhu menstruačního cyklu nedojde k oplodnění a cyklus pokračuje dále, jsme jako samička, která oplodněná nebyla a je pěkně naštvaná a pěkně zuří. Valí se z ní emoce a vztek a tato síla, která nebyla zužitkovaná k oplodnění se projevuje jako tryskající proud kreativní energie. Tu v kreativní fázi můžeme použít k tvůrčímu psaní, malování, konstruktivnímu dokončování zakázek, intuitivním vhledy o svém životě při samostatné meditaci. Všechnu to můžeme použít jako „tu správnou naštvanost“ a s ní dotáhnout rozpracované věci do konce. Můžeme se spolehnout, že cokoli uděláme ponese s sebou kreativní proud a je teď na náš, jestli tuto energii využijeme kreativně a konstruktivně nebo se necháme ovládnout vztekem a naštvaností na druhé.

V menstruační (reflektivní) fázi (cca 1. – 6. den cyklu) jsme jako samička, která odchovala své mladé a loučí se se svým mateřským údělem. Po tom všem prošla ženskou iniciací a je zní nyní moudrá žena. Svou investovala do svých mláďat  – v našem případě vyzářila svou energii v kreativní fázi a nyní je prázdná. Tělo se vymývá a krev s sebou odnáší vše staré, aby připravila dělohu na nový cyklus, novou možnost oplodnění. Po tom všem kreativním a produktivním vyjadřování má tělo chuť odpočívat, přestává lehce fungovat paměť i schopnosti analytického myšlení. Úplně se vypínáme a usínáme. Zpomalují se fyziologické funkce, jsme pomalejší a spíme jako medvěd zimním spánkem a tělo se mezitím dobíjí. Už jen kvůli toho, že nám tělo nedovoluje být tak produktivní a fungující, protože na to při menstruaci prostě není uzpůsobeno a nemá na to sílu, je dobré odpočívat.
Na konci menstruace jsme jako čistá nádoba nachystaná na nový cyklus, do které se vlévá nová energie země a nebe a těla, naplňuje nás a my přecházíme opět do fáze dynamické a můžeme se nechat unášet svým cyklem od znova a těšit se na nové nápady a prožitky.

Táňa Taliesi Ratajová
Divokaduse.cz
Více o mně  | Umělecké projekty  | Kontakt

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *