Jak souvisí ženský cyklus se sexualitou?

Ve svém základu jsme savci. Čím dál tím více vnímám své tělo a jeho projevy jako živočišnou záležitost, jako bych si sama o sobě četla v učebnici přírodopisu.

Když se podívám na živočišný svět, vše v něm jako nálady, stěhování, potřeby jsou řízeny sexualitou a rozmnožovacím pudem.

My lidé však jsme trochu dále než zvířata, v našem kontextu tedy přibývá měřítko kultivace naší sexuality.

Menstruační cyklus vnímám jako velmi zvířecí a sexuální proces a postupně jsem v něm našla i jeho odraz na naši práci a působení v tomto světě.

V předovulační (dynamické) fázi (cca 7. – 13. den cyklu) jsme jako mladé laňky, které v lese lákají partnery, flirtují a svádějí je. My ženy toho můžeme využít při dovednosti komunikace, zalíbení se lidem, návštěvě kolektivu, jelikož naše tělo bude v tuto dobu vždy automaticky zářit, lákat, bavit a komunikovat.

 

V ovulační (expresivní) fázi (cca 14. – 20. den cyklu) je hladina hormonů nejvyšší a jsme jako samičky vyzařující feromony na všechny strany a toužící po oplodnění. Touha po sexu je v této fázi největší. Na té nejzákladnější úrovni našich pudů tomu tak doopravdy je a naše tělo po oplodnění touží.Toto se projevuje jako dokonalá schopnost péče o sebe a o druhé, jakoby se samička připravovala na péči o mláďata. Toto mateřské vyzařování se projevuje také velkým soucitem, pochopením, a také produktivitou, která jakoby znamenala samotný akt porodu. V tuto dobu “rodíme” nové a úspěšné nápady, výtvory a výrobky.

 

V předmenstruační (kreativní) fázi (cca 21. – 28. den cyklu), kdy při klasickém průběhu menstruačního cyklu nedojde k oplodnění a pokračuje dále, jsme jako samička, která oplodněná nebyla a je pěkně naštvaná a pěkně zuří. Valí se z ní emoce a vztek a tato síla, která nebyla zužitkovaná k oplodnění se projevuje jako tryskající proud kreativní energie. Tu v kreativní fázi můžeme použít k tvůrčímu psaní, malování, dokončování zakázek, intuitivní vhledy o svém životě při samostatné meditaci. Můžeme se spolehnout, že cokoli uděláme ponese s sebou kreativní proud a my ho zužitkujeme k úspěšnému zakončení věcí.

 

V menstruační (reflektivní) fázi (cca 1. – 6. den cyklu) jsme jako samička, která se loučí se svou podstatou, produktivitou a sexualitou. Nenese v sobě nový plod života a svou kreativní energii vyzářila v kreativní fázi a je tedy úplně prázdná. Tělo se vymývá a krev s sebou odnáší vše staré, aby připravila dělohu na nový cyklus, novou možnost. Po tom všem kreativním a produktivním blbnutí má tělo chuť odpočívat, přestává fungovat paměť i schopnosti analytického myšlení. Úplně se vypínáme a usínáme. Zpomalujeme se  a spíme jako medvěd zimním spánkem a tělo se mezitím dobíjí. Na konci menstruace jsme jako čistá nádoba nachystaná na nový cyklus a opět do nás vstupuje energie země a nebe a pomalinku nás začíná naplňovat a my přecházíme opět do fáze dynamické a můžeme se nechat unášet svým cyklem odznova. 🙂

 

  • WordPress
  • Facebook
  • Google Plus

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zanechat ohlas
Ohlas

Je zde něco, co se Vám líbí, co Vám pomohlo a rádi byste se o to podělili? Budu vděčná za Váš ohlas! Děkuji

Napište mi

Jde něco, co byste zde chtěli vidět? Máte nápady, připomínky nebo otázky? Ráda se s Vámi spojím nebo jen tak popovídám. 🙂

 

Napište mi na tana@divokaduse.cz

 

Táňa