Divokáduše.cz

Jak prožívám své fáze (Island i ČR)

Konečně, po 5 měsících únavné práce na Islandu jsem doma, kde si můžu svobodně užít své fáze.

Práce a další životní okolnosti nám někdy nedovolí plně prožít všechny naše ženské fáze. Na Islandu jsem to měla podobně. Při menstruaci potřebuji odpočinek, tělo je unavené a potřebuje spánek. Já musela ale i tak každý den fyzicky pracovat a uklízet hotelové pokoje. Občas mě pustili domů z práce dříve, protože mi bylo doopravdy špatně, možná jsem si měla požádat o volno, když jsem věděla, že „to“ má přijít.. Občas jsem měla i jiná zranění, jako třeba pohmožděný prst skřípnutý ve dveřích. Tyto zranění ale nesouvisela s ženskými fázemi. I tak jsem ale musela další den opět do práce. Co tím chci říci? Práce si nevybírá. Tak či tak, všechno jsem zvládla a můj cyklus zůstal tak či tak pravidelný. Při fázi kouzelnice jsem byla občas hodně napěněná, bohužel i na mého partnera. Nebylo kde a jak se jít odreagovat a jediným mým útočištěm byli mechové kopečky v okolí hotelu.

 

Na Islandu jsem po mnoha letech zasedla opět za volant. Musela jsem. Nejbližší vesnice byla 20 km od nás a když jsme se chtěli podívat i někam dál a vidět třeba moře nebo vodopády, musela jsem ujet 100 km ke zvolené destinaci. Ve fázi panny jsem jezdila s nadšením, ve fázi plné aktivity, progresu, chutě a dynamiky. Jasně! Pojdme do toho! Jedeme na výlet! Ve fázi matky to bylo podobné. Stále jsem ráda řídila auto a zavezla nás na nějaké krásné místo, užít si společný čas, objevit kousek z islandské historie. Fáze matky je o sdílení, o konání pro dobro obou lidí, rodiny.

Pamatuji si, že jednou v čase kouzelnice a lehce přicházející vědmy jsem sedla za volant, pár minut jsem přemýšlela a pak jsem celý výlet odvolala. Venku byl silný vítr a neměla jsem odvahu to riskovat. Šla jsem se raději projít, koukli jsme na film a odpočívali. Prostě jsem místo dobrodružství upřednostnila pohodlí a odpočinek. A přesně tím jsou fáze kouzelnice a vědmy typické.

Nejsmutnější pro mě byl fakt, že díky dennodenní práci jsem se musela plně vzdát všech svých kreativních aktivit. Na žádnou tvorbu hudby nebo kreslení jsem neměla aktivitu. Neuměla jsem pochopit, že fyzická práce mě tak odřízla od mé kreativní části. Spolkla jsem to a netvořila. Má fáze kouzelnice – kreativní fáze, ale trpěla. Jediné, co jsem na Islandu za 5 měsíců vytvořila byly 4 kresby, které mi sloužili jako omalovánky, odreagování. Na Islandu mě pracovní život úplně pohltil, byla jsem mimo sociální sítě a přestala tvořit.

Naše kreativní já je pro ženu tak nesmírně důležité. Pomalu se vracím a tichounce přičichávám k tomu, co pro mě kreativita může být. Co to znamená psát? Kreslit? Mluvit?  Udělala jsem pár nových mandal, pomalovala buben, koupila si nový foťák. Teprve teď, když mám čas. Harmonie mezi prací a ženskou kreativitou musí být vyvážená. Ač už je pro ženu kreativita jakákoliv.

Jednoho dne jsme v restauraci potkali jednu islanďanku a měli jsme hovor na téma, co nás dělá opravdu šťastnými. Ona řekla, když může vařit. Když si může dovolit půl dne bez dětí a manžela a jen se zavřít v kuchyni a tvořit své kulinářské umění. Já řekla malování. Partner řekl tvořit hudbu.
Kreativita znamená pro každého z nás něco jiného. Ale doopravdy by neměla být z našeho života nadobro vymazána. Vždy by tam měla mít své místo.

Teď jsem zpět. Ve své rodné vísce. Na chvíli. Na léto. Na některé věci neumím navázat. Koleje cesty života jsou po takové zkušenosti jiné. Po dlouhé době si užiji svou fázi vědmy (menstruace) bez stresu a námahy. Dopřeji si meditace a procházku do lesa. Dopřeji si dobré a výživné jídlo, protože v téhle fázi mám velké chutě a tělo potřebuje živiny. A také spánek. Proto se nebojte si během menstruace vzít den volna. Já to neudělala a bylo to těžké. Teď si ten odpočinek dopřeji. Kdo ví, jak to bude dál a před jaké zkoušky a životní situace mě život ještě zanese. Ale teď je teď. A čím více odpočinku si  při menstruaci dopřejeme, tím více síly budeme mít v aktivní fázi panny, vrcholné fáze matky a čarokrásné a divoké kouzelnice.

Jak prožíváte své fáze vy? Používáte nějakou aplikaci pro sledování svého cyklu?

A nakonec ještě polární záře a srdce z lásky.

Tanya Taliesi

 

 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *