Divokáduše.cz

Na cestě ženství

Tímto článkem bych ráda uvedla nové téma tohoto blogu. Bude jím ženství, ženská spiritualita a příroda. Téma ženských fází jsem vyčerpala, ale i tak se můžete těšit na nějaké další materiály s ním spojené.

S tématem ženství začnu již v průběhu cesty, možná na jejím samém začátku. Věřím, že nejde čekat na perfektní a dokonalý moment. Každá z nás má co předávat, ať už jsme kdekoli na cestě. Tímto bych ráda i otevřela téma malé komunity žen i mužů, kde své zkušenosti můžeme sdílet a radit se. A ráda bych tímto i poděkovala vám, mým čtenářům, kteří můj blog odebíráte do emailu. Mám již přes 20 odběratelů a ač se to může zdát málo, já mám nesmírnou radost a jsem vděčná za každý odběr! Ráda bych vás tímto tedy pozvala na svou FB stránku, kde se můžeme setkávat, diskutovat a sdílet.

Odkaz na ni je zde: Divoká duše na FB.

Kromě ženství a cestě k němu bude časem mým novým tématem i partnerství, téma, které se týká mužů i žen a mužské i ženské části každého člověka, nalezení harmonie mezi těmito póly v sobě, city a interakce mezi nimi. Dalším vedlejším tématem pak budou mé zážitky z poutí a cest.

Téma ženství

Co s sebou nese téma ženství? Především být ženou. Pohybovat se ve vodách daleko hlubších a citlivějších než muži. Plavat v proudech, někdy ztracená a jindy zase plynoucí v souladu se životem. Obnáší to obrovskou míru důvěry v život, a když ji nemáme, tak aspoň snahu o ni. Ženské řemeslo je odjakživa práce s osudem a podvědomím. Proto si můžeme dovolit být občas smutné, veselé, hledající se a měnící se. V hloubi duše totiž víme a věříme, že nit našeho osudu se odvíjí z vřetena vždy správně. Na cestě ženy se učíme tahat za nitky vlastního osudu samy a když je čas, necháváme činit vesmír.

Pro mě být ženou znamená věřit svému srdci a nechat se vést po cestě. I když to někdy nejde, snažit se do něj aspoň nahlédnout a ve změti všech událostí na chvíli cítit, že vše se odvíjí správně a dopadne dobře.

Jáká jsou pro mě první témata ženství a jak se ukážou? Začneme malým základem.

Tři pilíře života

Kdysi, za dob mého intenzivního kontaktu s pohanstvím a druidstvím, jsem se setkala se zajímavou filozofií. Je to jakási základní triáda života. Je to jednoduše bydlení, práce a vztah. Říkalo se v ní, že když má člověk tyto tři základní pilíře pevné, může na nich stavět dále. Když nemá tři z nich, stačí aspoň dva, protože ty ho podpoří v tom třetím. Já byla nedávno v bodě, kdy jsem neměla ani jeden z těch bodů. Začla jsem u jednoho a z něj se pomalu staví ty další.

Věřím, že toto je prospěšné nejen pro ženy, ale i pro muže. Mít své hnízdo, mít kde bydlet. Mít práci nebo směr, který mě vystihuje a mít vztah, se kterým rostu a učím se. To jsou podle mě základní ingredience v životě ženy. A je dobré se nad nimi zamyslet. Nad oblastmi života, které nám fungují a které ne. Vyjádřit vděčnost, za ty které tam již máme a díky nim se podívat, na ty, které se mohou zlepšit. Tyto tři pilíře jsou doopravdy krásně provázané. Jedno nám poskytuje druhé. Jak je to u vás? Co je teď vaším tématem?

Teprve, když tento systém funguje, nebo aspoň víme, co funguje a co ne a pracujeme na tom, začínají se zpoza stromů, lehce a potichu objevovat něžná témata ženství. Jaká jsou ty má a která se mi zatím ukázala? A jaká jsou ty vaše?

Integrita

Téma nalezení své síly a odhodlanost. Nebát se postavit za sebe. Téma, které jsem se naučila na drsném Islandu a kde to bylo třeba. V české krajině je to trochu jiné. Kontury mezi sama sebou a společností jsou mnohdy tenké a je na nás se i tady najít. Nebo najít cestu k sobě jinak – skrze cestování, přátele, vzdělávání.

Divokost

Chození do přírody, bytí sama. Příroda má pro mě čistící a dobíjecí účinek. Chodit tancovat, zazpívat si ve skalách, zahrát si na nějaký hudební nástroj.  Taková vlastní přírodní romantika. Nebo jakákoliv aktivita, která obzvláštní náš život tak, jak to dělaly kdysi naše předkyně. Nebo se sejít s kamarádkami a probrat témata, která spolu můžou sdílet jen ženy. Nedostávat se při tom do negace, ale podpořit se v konstruktivním řešení.

Plynutí

Dovolit si občas nic neřešit, dát si od toho prázdniny. Dovolit si nevědět a dát tomu čas. Dovolit si se ztratit, abych se zase mohla najít. Přijít ke zdroji síly z jiné cesty. Nalézat jinde, než jsem doposud hledala. Nechat konat čas.

Jin a jang

Tady se dostáváme od témat samostatné ženy k ženě ve vztazích. Žena je především jin, temná stránka. A má samozřejmě i své světlé stránky. Ale to neznamená, že ty temné nejsou silné. Silné i slabší mohou být obojí. Zároveň nejde od ženy vždy očekávat jen to nejlepší. A když má svou temnou chvilku je vhodné ji nechat, poradit nebo jen tak být na blízku.
Na rozdíl od mužů jsme laděny na hluboké energie podvědomí a osudu. Každá z nás je vlastně taková studnice moudrosti a to s sebou nese i určitou zodpovědnost v řemesle ženy. V našem lůně je tma, je tam i moudrost, je tam věčnost. Jsme jako samotná matka země, černá úrodná půda, Černá Madona. Držíme v sobě kotel tmy, hvězd, proměny.
Jsme ostatním někdy temným zrcadlem jich samotných a je výzva s takovou ženou být a čelit tak svým vlastním stínům.

Sesterství

Každá z nás potřebuje kamarádky. Moudré vědmy, které nám pomohou nahlédnout ještě více za sebe, protože si třeba prožily jiný díl té životní skládačky. Střelené kamarádky, která jsou pro každou špatnost a půjdou si s vámi oddychnout na vínečko. A milé naslouchatelky, která slovem ukonejší a poradí. Jsou věci, které do vztahů a rodiny nepatří a ani bychom je tam tahat neměly. Proto máme kamarádky.

Hvězda

A dnešní poslední příchuť do poháru ženskosti se týká ženy a společenství. Být hvězda znamená někam patřit. Tak jako hvězda patří na noční nebe a patří do nějakého souhvězdí. Potřeba každého z nás je někam patřit. Přidaná hodnota žen je být i milou a usměvavou společnicí mezi svými druhy. Pohybujeme se v různých skupinách. Jsou pro nás dobré? Co nám přinášejí? Když já cítím, že někde mohu jako ta hvězda přisvítit společnému blahu, míru a radosti, vím, že jsem na správném místě. Máte i vy svá malá nebe?


Závěrem bych ráda nabídla možnost dopisovat si se mnou. Již se mi takto ze čtenářky v kamarádku proměnila jedna žena. Nabízím tuto možnosti i ostatním – máte chuť probrat nějaké téma podrobněji, psát si o ženství, mužství, jen tak filozofovat nebo bavit se, neváhejte mi napat. Taktéž pokud byste chtěli probrat umělecké projekty nebo spolupráce. Kontakt na mě je mail@divokaduse.cz.

A nakonec, pokud byste rádi přispěli do diskuze, mrkněte na FB stránku, kde můžeme diskutovat pod tímto článkem!

Táňa Taliesi Ratajová, www.taliesi.com

Táňa Taliesi Ratajová
Divokaduse.cz
Více o mně  | Umělecké projekty  | Kontakt

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *