Divokáduše.cz

Posvátná ženská cykličnost (+vedená audio meditace)

Žena je jako voda. Jako hladina jezera, která se mění s deštěm, jenž na ni padá, odtéká, vlévá se do moří, vypařuje se a znova padá na hladinu. Žena je proměnlivá. Je jako voda, která mění barvu z modré po zelenou či stříbrnou podle toho, jakou má podobu nebe. Její vodní hladina však bezpečně poveze lodě, které po ní plují s jasným záměrem a odvážným větrem v zádech.

Jako ženy se točíme v cyklech. V cyklech Matky země, které nám byly od přírody dány. Pamatuji si, jak jsem začala prozkoumávat svoji vlastní posvátnou cykličnost a rytmy těla. Dnes už je to skoro rok a můj pohled se hodně proměnil. Tenkrát jsem si zapisovala, co se děje každý den s mým tělem, plánovala jsem podle svých 4 fází celý svůj měsíc. Můj cyklus se stal mou nedílnou součástí, protože  probíhá synchronně s mým životem.

Pojďme si říci, o jakých to cyklech se bavíme. Již bylo mnoho řečeno a napsáno na téma Cyklická žena a Rudý měsíc – fenomenální díla Mirandy Gray, ze kterých se zvedla tato nová moderní vlna zájmu o ženskou menstruační periodu.

Jaké jsou fáze ženského těla?

Fáze menstruační (období vědmy) začíná menstruací a jejímu prvnímu dni přisuzujeme začátek celého období. Tato perioda probíhá zhruba 1.- 7. den a je to ženský posvátný čas, kdy si žena může udělat čas na sebe a nechat odcházet vše staré, zamyslet se nad svými projekty a zvážit, které kroky vypustit a které by bylo moudré uskutečnit.

Dynamická fáze (období panny) probíhá 7.-14. den. Tělo i mysl nabírá novou energii, žena má neobvykle velkou energii plánovat a pouštět se do nových věcí.

Fáze expresivní (období matky) probíhá 14.-21. den a její začátek provází ovulace. V ženě narůstá hladina hormonu estrogenu a tak vzrůstá i silná chuť na sex. Díky tomu všemu je žena atraktivní a doslova září. Stává se tím archetypem Matky bohyně, který se uctíval už od dob pravěku. My, moderní ženy, můžeme tuto schopnost využít k úspěchu na svých projektech či v komunikaci.

Následuje fáze kreativní (období kouzelnice) v 21.- 28. den ženského období. Pokud zde nebyl splněn hlavní úkol cyklu, tedy oplodnění, veškerá tvůrčí energie se přesouvá do emocí a kreativity. V této předmenstruační fázi je proto velmi důležité se svou kreativní silou zdravě pracovat a zdravě ji vyjádřit. Já to dělám třeba tancem, vařením, malováním.

Surová touha přírody

Ženský cyklus je dnes spojen s krásnými energiemi a prací s nimi. Co však leží v té nejsurovější podstatě střídání ženských období,  je právě příroda a její touha se rozmnožovat. a my jsme ve své podstatě živočichové, kteří jdou této touze podvědomě vstříc. V menstruační fázi se proto tělo očistí a nabírá energii, aby bylo připraveno na nový cyklus. Ve fázi panny a matky je žena jako mladá samička, která si hledá partnera. Ve fázi matky je žena velmi vzrušivá, protože její tělo po oplodnění prostě touží a ve fázi kouzelnice (předmenstruační), která jak víme je spojena s mnoha nepříjemnými projevy,  se tělo prostě „vzteká”, protože nebylo oplodněno. Proto z nás jdou všechny emoce a projevy ven. A pak zase nastává období menstruace, kdy už je vše pryč, zloba odtéká a žena je v posvátném klidu. Jako klidná řeka.

Díky knihám Mirandy Gray však víme, jak tendence tohoto cyklu můžeme obrátit i ve svůj prospěch. Ve fázi panny tak můžeme využít schopnosti rychle pracovat, plánovat a analyticky přemýšlet. Ve fázi matky se ladíme do schopnosti pasivně přijímat vše, co potřebujeme, být milé a pečující o druhé a úspěšně pracovat. Ve fázi kouzelnice můžeme psát, tvořit, vyřádit se, vytančit a propustit staré vzorce a emoce. A ve fázi vědmy se můžeme ladit do pohody, udělat něco pro sebe nebo si jen tak přečíst si oblíbenou knížku a relaxovat.

Žena je jako voda a ve vodě se odráží posvátná záře Luny

Kromě menstruačního cyklu probíhá také cyklus měsíce – výrazného tělesa, které ovlivňuje nejen vodu v oceánech, ale také vodu v lidech 🙂 Jaký je vliv měsíce na menstruaci, ovulaci a další období? Velký. Umím si představit, že na prvopočátku to Matka příroda myslela tak, že cyklus ženy má probíhat synchronně s cyklem Luny. Žena by tak mohla prožívat pokaždé menstruaci za novu nebo ovulaci za úplňku. Nebo byl záměr přírody jiný?

Tak či tak, průběh menstruačního cyklu sleduje průběh cyklu měsíce, ale oba dva se posunují individuálně.

Poslední tři měsíce mi například vycházela menstruace vždy zároveň s úplňkem, dnes už se oba cykly (můj i měsíce) opět posunuly a s úplňkem přichází fáze panny. Miranda Gray v knize Rudý měsíc popisuje dvě možné “prolínání” těchto dvou cyklů. Cyklus Bílého měsíce, kdy žena ovuluje za úplňku, se plodivé a silné energie těchto cyklů násobí. A dále cyklus Rudého měsíce, kdy ovulace vychází společně s novem a tím pádem menstruace s úplňkem. V této kombinaci se prolínají vědomé a nevědomé složky osobnosti a síla úplňku dává vyplynout i těm temnějším stranám ženské povahy v menstruaci.

Já jsem si vypozorovala, že tyto prolínání nejsou jen 2, ale měsíc naším cyklem pomaloučku putuje. V každé fázi se zdrží zhruba 3 – 4 měsíce a pak se přesouvá do další. Celkem nám to dává 4 různé kombinace a dalo by se říci, že i 16 různých fází ženy.

     VĚDMA(menstruace)              PANNA        MATKA (ovulace)       KOUZELNICE        
Nov Dorůstající měsíc Úplněk Couvající měsíc
Couvající měsíc Nov Dorůstající měsíc Úplněk
Úplněk Couvající měsíc Nov Dorůstající měsíc
Dorůstající měsíc Úplněk Couvající měsíc Nov

A takto se postupně periody mění a prolínají a každé uspořádání trvá asi 4 měsíce, než se posune do dalšího. Každá kombinace nám dává nové možnosti a schopnosti. Úplněk danou fázi vždy posílí, umocní. Nov zase dělá fázi více skrytou a nevědomou. O všech těchto kombinacích si můžete přečíst v mém příspěvku Ženské cykly ve fázích měsíce.

Svému cyklu je dobré nepodléhat úplně, uvědomovat si jej, ale nepřizpůsobovat mu každou svou aktivitu, spíše být v souladu s tím, co se děje našemu tělu a porozumět mu. V našem životě se přece děje mnoho dalších událostí a každý moment je výslednicí sil všech těchto vlivů. Probíhá střídání ročních období, vývoj vztahů, které jsou jednou nahoru, jednou dolů, vývoj duše a jejího plánu. A to vše se krásně míchá a vytváří esenci života.

Bůh a Bohyně v nás

Žena je jako voda a odráží v sobě svit Slunce. Slunce je v mnoha kulturách vnímáno jako mužská energie jasného vědomí a záměru. Už od pradávna tančí žena s mužem a vytváří to posvátné napětí, které je jako tanec Boha a Bohyně, a ať už chceme nebo ne, i my jsme součástí tohoto božského tance a dáváme tak životu smysl.

Pokud žijeme v partnerském vztahu nebo už jsme sami, můžeme si všimnout, jaký vliv má náš ženský cyklus na naše bezprostřední mužské okolí a na partnera. V ženě se mění hladina hormonů, mění se její tělo, její nálady i její vyzařování. V průběhu cyklu si tak můžete udělat zajímavé pozorování a zjišťovat, jak se proměňuje váš vztah, chutě, potřeby, sexualita a vyzařování ženy na muže. I díky partnerskému vztahu může žena prožívat cykličnost na další úrovni. Ve fázi matky může nabídnout svou hřejivou náruč a péči a v období menstruace bude zase žena ta, která potřebuje pohodlí, náklonnost a něhu od svého partnera.

Žena a ženské patronky a bohyně

V těžkých i lehkých fázích našeho cyklu se můžeme obracet k naší vlastní vnitřní moudrosti, ale také k moudrosti bohyň a archetypů, které jsou nám již od pradávna nakloněny. Hodně záleží na tom, s jakým panteonem pracujete, nebo jestli jste otevřená a pracujete se všemi bohyněmi. Bohyně jsou tady pro nás, ženy, a velmi rády nám s porozuměním cyklu pomohou. Možná máte hlavní patronku, která vás může vaším menstruačním obdobím provést, nebo můžete poprosit v každé fázi jinou bohyni, aby vám odkryla kousek ženské moudrosti. Ve fázi panny můžeme vzdát úctu a spřátelit se například s bohyní Artemis, Brigit, Ostarou, Eponou, Dianou či Freyou. Ve fázi matky nám své porozumění a náruč může nabídnout bohyně Gaia, Matka Země, Demetér, Brigit. Ve fázi kouzelnice i vědmy ráda pracuji s bohyni Kálí, která mi pomáhá odsekávat staré a nepotřebné věci. Dále můžete ve fázi kouzelnice pracovat třeba s čarodějkou Ceridwen. Ve fázi vědmy pak nastává čas pro temnější bohyně jako Cailleach nebo Hekaté. Určitě vás napadne, jaké další bohyně oslovit podle toho, jakou energii nese daná fáze.

Pro lepší a přehlednější porozumění fázím jsem vytvořila tuto tabulku, kterou si můžete stáhnout do počítače a v klidu projít.

STÁHNOUT ZDE

 

Meditace Čtyři vnitřní ženy

Na lepší propojení se 4 fázemi ženy si můžeme udělat krátkou meditaci. Možná víte, v jaké fázi se zrovna nacházíte, jelikož svůj cyklus pozorujete pomocí kalendáře nebo máte některou z aplikací do telefonu. Nyní nezáleží, v které části cyklu se nacházíte, společně si je projdeme všechny.

Zde si můžete poslechnout audio verzi:


Vyhraďte si na chvíli čas jen pro sebe. Stačí 10 – 15 minut. Může to být v přírodě nebo doma u svíčky. Zavřete oči, chvíli pozorujte svůj dech a dovolte si naladit se na 4 archetypy ženského cyklu. Vyšlete do vesmíru a do země myšlenku, aby se vám ukázaly vaše čtyři vnitřní ženy. Když takto sedíte, představte si, že sedíte v přírodě ve velkém kruhovém prostředí – může to být labyrint, může to být mýtina nebo louka ve tvaru kruhu nebo prostě jen kruh. Tento kruh má 4 části a v každé z nich na vás čeká výjev. Podívejte se do první čtvrtiny kruhu. Před vámi stojí mladá krásná žena. Vítr ji vane ve vlasech, kolem ní kvetou jarní květiny, začíná růst čerstvá tráva. Je plná života a energie. Možná zrovna zasévá semena, zalévá je. Obloha je čistá a bez mraků, možná právě chvíli po východu Slunce. Možná se rozhlíží okolo sebe, zda-li v jejím okolí není nějaký chlapec, s kterým by tancovala. Je to panna. Jak vypadá ta vaše? Co zrovna dělá? Co je okolo ní? Je tam dům, jezero, strom? Je čistá, modrá a plná Slunce? Dělá něco? Co vám říká? Chvíli se na tento výjev dívejte a pozorujte jej. Jakmile ucítíte, že nastal čas, uvidíte, že kolo se otočí o 90 stupňů jako v divadle. Nyní je před vámi další výjev. V této čtvrtině stojí matka. Silná, plodná žena na vrcholu svých sil. Možná září a vy přímo cítíte, jak v ní tepe energie země a moudrost hvězd. Nad ní svítí plné odpolední Slunce. Jak tato žena vypadá? Jaké má šaty? Jaké má vlasy? Jaké jsou její rysy v obličeji? Jsou již dospělé a vytříbené? Tancuje nebo stojí pevně na své zemi? Co je okolo ní? Je tam domov, strom, řeka? Co v tomto prostředí dělá? Sklízí plody nebo pečuje o zahradu? Je s ní muž nebo děti? Opět tento výjev chvíli pozorujte. Vnímejte, co žena dělá, co vám dává nebo říká. Dejte si čas. Jakmile ucítíte, že nastala ta správná chvíle, kolo se opět pootočí. Před vámi se otevírá další čtvrtina a na ní stojí opět další žena. Je to kouzelnice. Její pohled je divoký, její tvář je starší a její oči jsou plné šílenství a divokosti. Nad ní zuří bouře a srší blesky. Z tohoto výjevu jde velká síla a jí i vám je v této síle dobře. Nemusíte se jí bát. Jak tato žena vypadá? Co dělá ve svém prostředí? Možná vidíte, že tancuje v dešti a usmívá se. Nikoho jiného nechce vidět. Chce vidět jen vás a darovat vám sílu kreativity a divokosti, kterou v sobě nese. Co vám říká? Ukazuje vám něco? Jak se proměnilo prostředí okolo ní? Dejte si opět chvíli na pozorování tohoto výjevu a buďte s touto ženou nějaký čas. Jakmile to ucítíte, kolo se opět otočí. Před vámi se otevře poslední výjev. Den se chýlí ke konci, teplota okolí klesá, příroda pomalu usíná a před vámi stojí vědma, starší pohodová žena. Je v klidu a v souladu se svou duší. Možná okolo ní teče velká řeka a odnáší vše, co již tato žena nepotřebuje. Nad ní se pomalu ukazují první hvězdy a vyzařují svou moudrost. Jak vypadá vědma ve vašem výjevu? Jaké je její okolí? Je tam stále dům? Co se děje se stromem? Je někdo v její blízkosti? Jaký je její výraz v očích? Usmívá se? Jak se cítí a co vám chce předat? Chvíli tento výjev opět pozorujte a zapamatujte si, co vidíte. Laďte se na vlny vědmy. Jakmile nastane ten správný čas, kolo se začne opět otáčet, vy víte, že se otočí opět k panně. V tuto chvíli však celý výjev vybledne a vy vidíte jen černou tmu. Chvíli mějte ještě zavřené oči, prožívejte, co jste viděly a slyšely. Až nastane správný okamžik, otevřete oči.

Zapište si, co jste zažily, případně si to jen zapamatujte. Co jste u které ženy viděly? Co vám řekla? Jak vypadala? Jak tato zkušenost odráží váš cyklus a jeho prožívání?

Žena je jako voda. Posvátně plyne a teče. Jednou sama, jednou s mužem. Ladí se na rytmy Matky země, která jí vždy dá pevnost a jistotu sama v sobe a odráží v sobě třpyt hvězd, Luny a Slunce, které jí dává nebeskou moudrost. A tak plyne dál neohroženě životem a i přes spadené větve a listí si vždy najde cestu.

Táňa Taliesi Ratajová
Divokaduse.cz
Více o mně  | Umělecké projekty  | Kontakt

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *