Divokáduše.cz

První, Druhé a Třetí myšlenky

Tento článek bych ráda uvedla mým novým obrázkem mandaly se stromem. Ztvárnila jsem ji na základě ručně malovaného obrázku se stromem, který jsem tvořila jako dárek k Vánocům. Tento je malován stylem digitální malby, který se mi líbí, jelikož je takřka nesmazatelný. Můžete na něm vidět strom, keltské propletence, posvátný oheň a vodu jakožto dva archetypy v rovnováze. Dole je květ, který mi připomíná rozevřenou jóni, rozkvět duše a celkově má již takový východní nádech. Tato mandala je pro mě také symbolem toho, že i tyto dva duchovní styly – východní a keltský můžou být v symbióze.

Na vrchní části obrázku pak vidíte zářící měsíc. Luna často symbolizuje to, co je schované, avšak jasné a intuitivní. Může svým svitem očistit naše tělo (i proto mám tak ráda jógínský Pozdrav měsíci) i mysl.

Mysl je často právě tou překážkou, která bez rozmyslu jedná za nás, a my pak mnohdy litujeme, že jsme věci neudělali či neřekli jinak. Nedávno jsem před pár dny na sociálních sítích viděla video s panem Duškem, který připodobňoval myšlenky k hovnu. Představte si, že máte ráno na talíři hovno (myšlenku), buď to můžete vyhodit, nebo řešit to hovno. No, vtipné. Každý má své metody.

Jakou mám já?

Četli jste někdy Terryho Pratchetta? Mým nejoblíbenějším dílem je série o Toničce Bolavé, mladé čarodějce v učení. Během doby 5 dílné série se z malé holčičky stává zkušená čarodějka. Prochází různými příběhy, dobrodružstvími a duchovními učeními starších čarodějek (má obzvláště oblíbená čarodějka je Bábi Zlopočasná). Je to skvělé čtení, které budu jednou chtít číst svým dětem nejen kvůli úžasným fantasy příběhům, obrazotvornosti a představivosti, ale hlavně kvůli hloubce moudrosti a důležitosti selského rozumu.

Jedna z životních lekcí, kterými si Tonička napříč knihami prochází, jsou Druhé a Třetí myšlenky. První myšlenky jsou ty, které nás hned napadnou. Jsou to ty ranní, ty otravné, ty přímočaré, ty jednoduché. Ty, které pochází z ega. Ty, které mohou vést k hádkám a nedorozuměním. Jsou to ty produkty naší lidské opičí mysli. Mohou to být ty myšlenky, kdy se nám něco nelíbí, nebo jsme naštvaní a na jejich základě jednáme. A mohou vést často ke zranění. „Jsem na něj/ni naštvaná. Dobře, tak mu/jí to dám pěkně sežrat a pěkně se pohádáme…“

Druhé myšlenky jsou ty, kdy se pozastavíme. Podíváme se na současnou myšlenku a pozorujeme ji. Jsme jakoby nad ní. Je to podobné jako meditace Vipassana. Z tohoto bodu se můžeme podívat, odkud myšlenka pochází. Je to ze zraněného srdce? Ze zraněné minulosti? Je to obraz, ideál něčeho, co již není aktuální? „Proč jsem teď na něj/ni naštvaná? Co ve mně si zasluhuje pozornost? Nechtěla bych se raději smát?“ Nedělám to už podruhé, potřetí? Neopakuju se tady? V čem se opakuju? Nyní mám volbu ve svých rukou. Jak se nyní budoucnost vyvine, záleží na každém mém dalším slovu a činu. Toto je opravdový okamžik moci. Moci nad svým životem.

Třetí myšlenky. Kdyby byly První myšlenky jeden kruh, Druhé myšlenky by byly velký kruh okolo prvního. A Třetí myšlenky by byly největší kruh okolo všech předchozích. Tady jde do tuhého. Tady se můžeme dostat do hladiny bytí, kde se skrývají opravdové příčiny a opravdové léčení. Tady se podíváme ještě nad První i Druhé myšlenky. Můžeme hrát tu hru s životem jako šachy. Přemýšlet několik kroků/ situací dopředu.

Viděli jste film Next? Hlavní hrdina v podání Nicolase Cage se umí podívat daleko do budoucnosti a vidět následky každého svého činu. I tak mohou fungovat Třetí myšlenky. Jednoduše se můžeme zamyslet nad více scénáři, které se odehrají. Kromě toho se můžeme ptát sami sebe a zamýšlet se právě nad těmi situacemi, kde se opakuji a zkoumat příčiny.

A můžeme se ptát:
„Je to vůbec má emoce? Není někoho jiného?
Jednám z ega nebo z čisté duše?
Co z toho je doopravdy mé téma? Umím to vůbec ovlivnit? Mám se tím vůbec zabývat?

Můžete si říci: „Dávám této emoci, situaci svobodu, posílám ji do země, aby se proměnila. Dovoluji si se tomuto tématu / emoci věnovat jen do té míry, která je má a kde je má zodpovědnost. Nechť je z tohoto duchovního balíčku odseknuto vše, co je tam navíc. Nechť se mi ukáže pravá příčina.

Na téma pak můžete nahlížet v meditaci, ve vyšších vibracích. Nebo jej nechat chvíli plynout a odevzdat do rukou bohů vše, nad čím nemáte moc a vliv. Bude o to správně postaráno.

A pokud je ve vás nějaká emoce, která si žádá proběhnout, dovolte jí to. V takových situacích si můžete třeba zatančit a vše ostatní se osvobodí a my se skrze tělo dostaneme k tomu pravému.

Také může dojít k uvědomění, že daná situace pochází z rodinné historie, z minulých životů nebo z vlastního konkrétního rozhodnutí (a každé rozhodnutí se dá změnit, jen staré důsledky je třeba přijmout). Stačí i dovolit procesům, aby se děly. Dá se poprosit o pomoc spřízněné bytosti a odevzdat se jejich vedení. Meditujte si, pište si, všímejte si a tento proces vyptávání se a pozastavování se nad vlastními myšlenkami vám může ledacos odhalit.

Třetí myšlenky jsou opravdové vesmírné pochody a příčiny, do kterých můžeme nahlédnout, do té míry, do které se týkají nás samotných. Odrazy minulých událostí, které s láskou přicházejí, upozorňují na sebe skrze negativní i pozitivní vypjaté situace. A přicházejí s jasným poselstvím: nyní už budou rozluštěny, prolomeny, vyléčeny, jinak by tu nebyly. A to je dobré znamení.

Souhrn:

První myšlenka: Jsem na něj/ni naštvan…a jednám.

Druhá myšlenka: Jsem naštvaná. Dobře. Tohle už se mi stalo podruhé. Proč jsem naštvaná? Co se mi to snaží říct?

Třetí myšlenka: Odkud to pochází? Je to mé? Je to opravdové? Dovoluji si vidět jen část, která se doopravdy týká jen mě, a tudíž mám schopnost ji taky rozluštit a vyléčit. Vše navíc, nechť je propuštěno…Vše, co není mé (jako to hovno) nechť je navráceno zemi, propuštěno, odpuštěno. To je to pravé odpuštění.

…a můžete jít i dále… Čtvrté myšlenky, Páté myšlenky.
Jóginy například rozeznávají 4 vrstvy vědomí – manas, buddhi, ahamkara a chitta.

To bylo učení Toničky Bolavé. Tak snad vám to také něco dá. Minimálně doporučuji přečtení knih!

A afirmace na závěr: Volím si a dovoluji si měnit se a růst.

 

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *