Divokáduše.cz

Žena a 4 živly: Vzduch

„Země je mým tělem, voda krví mou, vzduch je mým dechem, oheň duší mou…“

To se zpívá v anglickém živlovém popěvku, který ukazuje propojení živlů s lidským tělem. A je tomu doopravdy tak, že živly mohou být s naším tělem propojeny. Obzvláště s tím ženským. A obzvláště v některých jeho cyklech.

Mám na mysli ženský menstruační cyklus, který má 4 fáze. Stejně tak máme 4 živly. Já bych vám ráda prostřednictvím tohoto seriálu Žena a 4 živly přiblížila můj pohled na propojení ženských cyklů a živlů.

Do pozadí si můžete pustit mé zpracování výše uvedeného popěvku.

Nejprve se podívejme na živly a jejich téma obecně.

Lidé často používají určité živlové typologie. Ptají se, kolik v sobě mají ohnivého, vzdušného, zemského či vodního elementu, nebo kterého v sobě mají hodně a kterého málo. To je určitě důležité, protože každý jsme tvořeni z různých částí živlových složek, které mají jak mužskou, tak i ženskou povahu.

Pro mě je živlová práce především o nalezení rovnováhy. Můžeme zkoumat, na kolik je nám ten či onen živel blízký a kolik z něj v sobě máme, ale můžeme dosáhnout toho, abychom v sobě měli všechny živly zastoupeny ze stejné části, používali jejich vlastní dary v sobě a měli tak i celistvější a vyrovnanější osobnost.

Můžeme si to představit tak, že každý z nás je palácem, jehož základy jsou tvořeny čtyřmi živlovými pilíři a je v našem zájmu, aby všechny pilíře dobře fungovaly a nesly pevně náš vlastní vnitřní palác.

Stejně tak jako mít v sobě vyrovnaně všechny živly, je pro ženu důležité být v souladu s každou ze svých 4 fází. Už jen tím, že si žena o 4 ženských fázích něco přečte nebo je začne pozorovat a vnímat, se s nimi dostává do vědomého kontaktu a tím se otevírá i všem darům, které jsou s těmito fázemi spojené.

Já jsem vypozorovala, že ženské fáze a 4 živly jsou si v určitých charakteristikách velmi podobné – jak svými korespondencemi, tak rychlostí a průběhem. Cílem tohoto článku je tedy přednést vám mé zkoumání propojení ženských fází a živlů. Stejně tak jako v sobě můžeme ukotvit vyrovnanost 4 ženských fází, tak v sobě můžeme ukotvit sílu a moudrost 4 živlů.

Postupně si tak představíme propojení:

  • Vzduchu a dynamické fáze (fáze panny)
  • Ohně a expresivní fáze (fáze matky)
  • Vody a kreativní fáze (fáze kouzelnice)
  • Země a reflektivní fáze (fáze vědmy)

V dnešním článku se budeme věnovat vzduchu a fázi panny.

V každém díle najdete asociace a charakteristiku živlu, spojení s ženskou fází a kartu živlu k meditaci. V posledním díle se pak můžete těšit na meditaci k vyrovnání živlů a fází v nás.

MUŽSKÉ A ŽENSKÉ ŽIVLY

Na živly se můžeme podívat také z pohledu typologie vnitřní ženy a vnitřního muže. Voda a Země jsou živly ženské povahy a oheň a vzduch mužské povahy. Oba ženské živly jsou ve svém působení a vlivu receptivní, mužské naopak aktivní.

Více než řazení z pohledu aktivity a pasivity mě však vždy zajímala specifikace živlů z hlediska přírody, rychlosti a asociací. Pojďme se nyní podívat na tuto charakteristiku živlů. Vezmeme si je pěkně po pořádku –  v pořadí v jakém se s nimi pracuji například v živlovém kruhu a  které je také mimo jiné řazení od nejrychlejšího po nejpomalejší živel. Čeká nás tedy cesta se vzduchem, ohněm, vodou a nakonec se zemí.

A zpovzdálí už fouká…

VZDUCH

ASOCIACE

  • Nejrychlejší živel
  • Mužská energie
  • START
  • Rychlost, inspirace, komunikace, slova, inteligence, rozum, myšlení, muž a síla jeho záměru, šipka neviditelná síla pohybující viditelnou silou, průvan, očista vzduchem
  • Znamení zvěrokruhu: Blíženci, Váhy, Vodnář

CHARAKTERISTIKA

Vzduch je nejrychlejším živlem a přináší s sebou tudíž i nejrychlejší změnu. V přírodě se jako vítr pohybuje velice rychle po obloze, mezi stromy i na hladině vody. Velmi rychle přenese informace a částečky hmoty z jedné části zeměkoule na druhou. I to svědčí i o schopnosti komunikace, která je pro vzduch charakteristická. Rychlost a komunikace jsou nejen přirozenou schopností vzduchu, ale také ženské fáze Panny, o které si povíme později.

Vzduch je sám o sobě neviditelný a nedá se uchopit, přesto jeho vliv viditelný je – pohybuje mraky, pískem, tvoří větrné víry a pohání bouře. Stejně tak funguje vzdušná část lidské osobnosti. První zárodky změny probíhají neviditelně v naší duši a mysli a vznikají jako nápady a vzhledy. Poté je analyzujeme a teprve pak konáme. (v nejlepším případě :))

Vzduch je také silou našeho života, naším dechem a pokaždé, když se nadechneme, oživíme náš organismus. I ženské tělo se ve fázi Panny (dynamická fáze) se nově „nadechne“ a získá tím novou energii pro celý následující měsíční cyklus.

Já sílu vzduchu vnímám převážně v mužích. Jsou jako šipka, jasný záměr, vzduch, který přesně ví, jak napnout plachty lodě. Pro muže (a převážně pro vzdušná znamení) je tato síla přirozená a automatická. Já se proto vždy nechám ráda inspirovat muži, kteří mají v sobě tuto sílu správně aktivovanou a mohou probudit můj vlastní vzdušný prvek a schopnost jít kupředu.

Očistná schopnost vzduchu probíhá především na úrovni mysli, když se člověk oprostí od starých myšlenek, které doslova odvanou pryč, a my pak můžeme nasát novou energii a inspiraci.

KARTA VZDUCHU

Karta ke stažení

V každém živlovém článku najdete jednu kartu, kterou jsem namalovala pro daný živel. Můžete ji použít k meditaci, jako omalovánku nebo jen tak pro ozdobu oblíbeného místa, jako záložku nebo materiál, který si někde uschováte. Doporučuji vytisknutí na tvrdý papír ve velikosti A6.

Na kartě jsem zobrazila vzdušné vlasy, linky s listy symbolizující hravost větru v přírodě, rovné linky symbolizující rychlost a přímočarost. Knihu představující myšlení a rozum, květ symbolizující inspiraci. Nahoře je symbol vzduchu (trojúhelník s čárou) a mraky symbolizující a neviditelné působení vzduchu na nebi. Tečky poté představují napojení člověka na vzdušný živel. To vše jsou asociace vzduchu, o kterých se dočtete dále v článku.

VZDUCH A ŽENSKÝ CYKLUS

Každý živel tak s sebou nese jiný druh transformace.
Stejně tak je s sebou nesou i čtyři ženské fáze.

Fáze panny (dynamická fáze) – 7. -14 . den cyklu

Proměny ženy ve fázi panny jsou rychlé a na první pohled neviditelné. Žena se najednou cítí dobře a jako znovuzrozená, plná energie. V energii panny a vzduchu si s sebou nesu rychlost a svěžest. Jako vzduch nesoucí semínka květin je toto vhodný čas rozsévat semínka našich vlastních nápadů a projektů. Občas se mohu zachovat bezohledně, jako vzduch, který proletí a nedívá se, co nechává za sebou. Do své práce vnáším novou energii a transformuji se skrze slova a komunikaci s lidmi. Tento druh komunikace je pro mě prostě jednoduší a příjemnější než například hluboký obrat do sebe (který je typický až pro fázi kouzelnice a vědmy).
Ráda se potkávám s lidmi a potřebné změny proběhnou díky atributům vzduchu – komunikaci, slovům, setkáváním, pohybu (ať už v rámci sportu nebo cestováním z místa na místo.) Do práce a vztahů vnáší panna rozum, inteligenci, plánování a analýzu. Je hravá jako jarní vánek. Jako vzduch nebere věci tak vážně, spíše lehkovážně. 🙂 Pro svého muže je v této fázi spíše kamarádkou do nepohody, která se ráda pobaví.

Já si nejvíce užívám období mezi pannou a matkou, kdy se začínám cítit ještě více v pohodě a ladím se na opravdové energie ženství, ale ještě v nich nejsem natolik, abych byla příliš vážná.

PŘÍBĚH MYŠLENKY

Každý projekt a čin pochází nejprve od myšlenky, inspirace. Aby došel k realizaci a naplnění, měl by projít symbolicky všemi živly. Myšlenka se nejprve zrodí v naší mysli, kde se nejprve uvelebí a občas na sebe nenápadně upozorní. Po nějaké době zaujme naši pozornost a stává se naším nápadem. Co s ním bude dál? Myšlenka se symbolicky přesune k dalšímu živlu, ohni, kde získá potřebnou motivaci, jiskru, která ji oživí a zápal, který ji pohání. Poté pokračuje dále k vodě, která je symbolem našich emocí. Pokud je nápad v souladu s naším srdcem, pokračuje k dalšímu živlu – k zemi, která znamená realizaci ve hmotě.

To je zatím vše k živlu vzduchu. Případné dotazy a diskuzi je možné otevřít pod článkem v komentářích.

V dalším díle mého živlového seriálu se podíváme na fázi matky a její spojitost s ohněm. A také vás čeká další krásná kartička. 🙂

Táňa Taliesi Ratajová
Divokaduse.cz
Více o mně  | Umělecké projekty  | Kontakt

CELÝ SERIÁL

ŽENA A 4 ŽIVLY

+ dárek ŽIVLOVÉ KARTY k vymalování

Už jste vyzkoušeli vedenou audio meditaci
Čtyři vnitřní ženy
na podporu propojení se svými ženskými fázemi?

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *