Ženské cykly 1 – Menstruační (reflektivní) fáze – Vědma

1. – 7. den menstruačního cyklu

 

Dlouho jsem přemítala nad tím, k čemu mi jsou určité ženské fáze dobré – například menstruační fáze plná nepříjemných pocitů a neschopnosti.

Odpověď mi daly vlastní vhledy a také knížka Cyklická žena od Mirandy Gray.

Ráda bych s vámi nyní sdílela, ty informace, které pro mně byly naprosto esenciální a také překvapivé.

Při svém ženském cyklu často vnímáme jen dvě základní hladiny – menstruaci a ovulaci. Cyklus se však skládá ze 4 fází, které se dají přirovnat k fázím přírody. Jako první začneme fází menstruační. Od této se většinou počítá další cyklus (tato fáze tedy trvá cca 1. – 7. den cyklu), pocitově je to však fáze poslední, která uzavírá  a očišťuje cyklus předchozí. Fáze jsou menstruační, předovulační, ovulační a předmenstruační. Miranda Gray je pojmenovala podle schopnosti, která je v dané fázi nejsilnější: reflektivní, dynamická, expresivní a kreativní.

Je fáze zaslouženého odpočinku, naslouchání sama sobě, meditace, čtení a kreslení, oddychu od ostatních lidí a jejich potřeb.Čas získávání vhledů o svém životě, snění, spánku a dobrého jídla a živin.

Co se děje s tělem?

 • Tělo je opuchlé, prsa velká, jsme pomalé a nemotorné. Dle stavu těla můžeme také lépe určit, v jaké jsme fázi, pokud to nevíme.
 • Máme chuť často spát a dopřát tak tělu odpočinek.
 • Z těla odchází velké množství krve a to přirozeně bolí, proto je třeba tělu dodávat živiny jinak – hodně pít a jíst zdravě, odpočívat, zpomalit.
 • Schopnost soustředění a dobré paměti ustupuje.
 • Jsme neschopné analyzovat správně situaci a správně se rozhodnout. Takto jsem jednou jako omámená málem šla úplně špatnou cestou a poté jsem ještě dlouho děkovala svých duchovním strážcům, že mě od tam odvedli.
 • Tělo se regeneruje a dobíjí.

Jaké jsou pocity?

 • Přichází pocity typu Nechte mně býtNechci se s nikým bavit a přesně tak by to i mělo být. Toto je fáze, kdy má být žena sama se sebou, komunikace s ostatními lidmi je velkým rizikem a vzniká možnost hádek a nedorozumění. Již v minulosti se menstruující ženy odebíraly do ústraní, aby v klidu a o samotě přijímaly vhledy o svém životě.
 • Pocity osamění a toho, že je vše špatně může být voláním naší duše po obrácení se do sebe.
 • Přichází až transcendentální stavy splynutí s vesmírem a přírodou, naslouchání a porozumění, spokojenosti a blaženosti, klidu a vyrovnanosti. Stav bytí a přijetí.
 • Zvýšená intuice, ego ustupuje.

K čemu je fáze vhodná?

 • K samotě a oddychu od ostatních lidí a jejich potřeb.
 • K opuštění a nechání minulosti za sebou.
 • Máme zde možnost být neustále v meditaci, protože přesně na tyto hluboké, podvědomé a meditační vlny je tělo naladěno a proto se nemusíme vůbec snažit do meditace dostat, jelikož v ní jsme neustále.
 • Díky stavu vypnutí až hibernace se ladíme do svého podvědomí a můžeme tak získat unikátní vhledy o tom, co se svými projekty a životem dále podniknout. Je to jako sáhnutí si do studnice moudrosti a vytahování vědra plného rad. Sama se takto sebe ptám, co s kterým projektem podniknout a který ukončit a odpovědi přicházejí jako mávnutím kouzelného proutku. Je však důležité je prakticky realizovat až ve fázi předovulační (dynamické) či ovulační (expresivní), kdy budeme mít dostatek energie.
 • K vyjádření sebelásky – k voňavé koupeli při svíčkách, čtení oblíbené knížky o samotě, kreslení a malování, ke koukání na filmy a celkově zvýšené péči o sebe.

 

K čemu je nevhodná?

 • K začínání nových projektů a návyků (většinou neuspějí), lepší je nalít do nich energii ve fázi, kdy ji máme i my (tedy v předovulační)
 • Fáze není vhodná ke komunikaci s ostatními lidmi a navazování kontaktů.
 • Pokud je to možné, důležité pracovní úkoly, které si žádají energii odložte až na fázi předovulační. Pokud se například já pokusím zpracovat nějakou kreativní zakázku v této fázi, ne vždy je úspěšná. Za to, dokončování zakázek jde jako po másle a ke zpracování nových využívám fáze dynamické a ovulační.
 • Důležitá rozhodování nejlépe odložte na později. Můžete však meditovat o tom, kam by vás různá rozhodnutí zavedly a dle toho se na rozhodnutí připravit.

 

 • WordPress
 • Facebook
 • Google Plus

2 Responses to Ženské cykly 1 – Menstruační (reflektivní) fáze – Vědma

 • Předčasně jsem o menstruaci přišla, kvůli stresu a velkému zhubnutí. Slyšela jsem, že v tom případě je vhodné cykly nastavit podle fází měsíce. Máte stejné doporučení nebo jiné?

  • Hezký den,
   děkuji za komentář. Stalo se mi něco podobného, když jsem žila před lety v Irsku – kvůli odlišné stravě jsem zhubla a menstruace přešla. Vrátila se mi, až mi ji uměle vyvolali zpět v Česku injekcí. Děje se to proto, že tělo přechází do hybernačního režimu. Ví, že pokud má málo živin a hodně stresu, nezvládlo by se postarat o potomka, proto menstruační proces a tím pádem i možnost otěhotnění v ovulaci uzavírá. Tady bych doporučila zaměření se na stravu, očistu těla a dovyživení. Jestli Vám menstruaci vyvolají podobně jako mě nebo počkáte až přijde přirozeně sama, to nevím a to je asi na Vás. K Vašemu dotazu ohledně fází měsíce – ženské těle není synchronní celou dobu s fázemi měsíce. Mylná představa může být, že pokud bude menstruace v novu a tím pádem ovulace na úplňku (což je nejpřirozenější kombinace), tak to bude i následující měsíce a roky. Podle mého pozorování se to změní už za 3 – 4 měsíce. To znamená, že o pár měsíců později pak bude probíhat menstruace za couvajícího měsíce, za dalších pár měsíců pak bude menstruace probíhat v úplňku. Celo se to takto točí a každá kombinace s sebou přináší jiné síly a charakteristiky. Obecně platí, že úplně posílí schopnosti dané fáze a nov je potlačí. Více jsem o tom napsala například zde: http://divokaduse.cz/zenske-cykly-a-faze-mesice/
   Hezky se do dá pozorovat třeba v mobilní aplikaci The Flow, Clue nebo Menstruační kalendář kde se můžete podívat jak bude probíhat Váš cyklus v souladu s měsícem. Ve Vašem případě bych buď počkala, až se tělo spraví a samo uzná za vhodné, kdy opět spustí menstruační proces, nebo v případě umělého vyvolání můžete klidně začít slazením – menstruace (nov). Jen, za pár měsíců se to promění 🙂 Tak snad je to takto vysvětlující. Kdyby Vás ještě něco zajímalo, klidně napište 🙂
   Táňa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zanechat ohlas
Ohlas

Je zde něco, co se Vám líbí, co Vám pomohlo a rádi byste se o to podělili? Budu vděčná za Váš ohlas! Děkuji

Napište mi

Jde něco, co byste zde chtěli vidět? Máte nápady, připomínky nebo otázky? Ráda se s Vámi spojím nebo jen tak popovídám. 🙂

 

Napište mi na tana@divokaduse.cz

 

Táňa