Divokáduše.cz

Ženské cykly 1 – Menstruační (reflektivní) fáze – Vědma

1. – 7. den menstruačního cyklu

Dlouho jsem přemítala nad tím, k čemu mi jsou určité ženské fáze dobré – například menstruační fáze plná nepříjemných pocitů, bolesti a neschopnosti. Odpověď mi daly vlastní vhledy a také knížka Cyklická žena od Mirandy Gray. Ráda bych s vámi nyní sdílela, ty informace, které pro mně byly naprosto podstatné a také překvapivé.

Při svém ženském cyklu často vnímáme jen dvě základní hladiny – menstruaci a ovulaci. Cyklus se však skládá ze 4 fází, které se dají přirovnat k fázím přírody. Jako první začneme fází menstruační. Od prvního dne menstruace se počítá celý cyklus. K prvnímu dni menstruace tedy připíšeme jedničku a řekneme si, že celá menstruační fáze trává cca 1. – 7. den cyklu. Pocitově nám však může připadat, že je to fáze poslední a ne první. Pro naše účely si řekněme, že ta jednička na začátku má doopravdy jen matematický význam – abychom měli celý cyklus od čeho počítat. Menstruace je tedy spíše fáze, která všechny předchozí prožitky uzavírá a očišťuje nás od proběhlého měsíce.

Jaké jsou další fáze?

Po menstruační fázi nastává předovulační fáze, poté ovulační a poté předmenstruační. Všechny si postupně představíme. Miranda Gray je pojmenovala podle schopností, která je v dané fázi nejsilnější. Já používám i pojmenování fáze podle její předešlé knihy Rudý měsíc, které jsou více poetické. Všechny názvy tedy vypadají takto:

menstruační –  reflektivní – vědma
předovulační – dynamická – panna
ovulační – expresivní – matka
předmenstruační – kreativní – kouzelnice

V tomto úvodním článku se budeme zabývat podrobněji fází menstruační. Je to fáze, kdy jsme unavené a tělo silně pracuje na naší očistě. Tělo je napuchlé a bolí. Odchází z nás velké množství krve a tu je třeba doplnit dobrými živinami a hodně vodou. Tělo je na dně svých fyzických i psychických sil a proto je dobré mu dopřát čas znova nabrat sílu a pořádně si odpočinout. Tělo je automaticky přeladěno do hlubších mozkových vln, proto je pro nás velmi snadné být v meditativním stavu. Toho můžeme využít pro dívání se do sebe a získávání vhledů o svém životě. V této fázi je dobré zapřemýšlet nad tím, co v mém životě nefunguje a co z něj chci vypustit a také to udělat. Není dobré začínat v této fázi nové věci, protože by mohly rychle skončit (na nové začátky je lepší fáze panny). Je v pořádku někam si zalézt a být chtít sama. Je v pořádku chtít být opečovávána druhými a hýčkána. My zase rády a přirozeně hýčkáme ostatní v pečovací fázi matky a misky vah se tím krásně vyrovnají.

Co se děje s tělem?

 • Tělo je opuchlé, prsa velká, jsme pomalé a nemotorné. (Dle stavu a napuchlosti těla můžeme také lépe určit, v jaké jsme fázi, pokud to nevíme.)
 • Máme chuť často spát a dopřát tak tělu odpočinek.
 • Z těla odchází velké množství krve a to přirozeně bolí, proto je třeba tělu dodávat živiny jinak – hodně pít a jíst zdravě, odpočívat, zpomalit.
 • Schopnost soustředění a dobré paměti ustupuje.
 • Jsme neschopné analyzovat správně situaci a správně se rozhodnout. Takto jsem jednou jako omámená málem šla úplně špatnou cestou a poté jsem ještě dlouho děkovala svých duchovním strážcům, že mě od tam odvedli.
 • Tělo se regeneruje a dobíjí.

Jaké jsou pocity?

 • Přichází pocity typu „nechte mně být„nechci se s nikým bavit a přesně tak by to i mělo být. Toto je fáze, kdy má být žena sama se sebou, komunikace s ostatními lidmi je velkým rizikem a vzniká možnost hádek a nedorozumění. Již v minulosti se menstruující ženy odebíraly do ústraní, aby v klidu a o samotě přijímaly vhledy o svém životě.
 • Pocity osamění a toho, že je vše špatně může být voláním naší duše po obrácení se do sebe.
 • Přichází až transcendentální stavy splynutí s vesmírem a přírodou, naslouchání a porozumění, spokojenosti a blaženosti, klidu a vyrovnanosti. Stav bytí a přijetí.
 • Zvýšená intuice, ego ustupuje.

K čemu je fáze vhodná?

 • K samotě a oddychu od ostatních lidí a jejich potřeb.
 • K opuštění a nechání minulosti za sebou.
 • Máme zde možnost být neustále v meditaci, protože přesně na tyto hluboké, podvědomé a meditační vlny je tělo naladěno a proto se nemusíme vůbec snažit do meditace dostat, jelikož v ní jsme neustále.
 • Díky stavu vypnutí až hibernace se ladíme do svého podvědomí a můžeme tak získat unikátní vhledy o tom, co se svými projekty a životem dále podniknout. Je to jako sáhnutí si do studnice moudrosti a vytahování vědra plného rad. Sama se takto sebe ptám, co s kterým projektem podniknout a který ukončit a odpovědi přicházejí jako mávnutím kouzelného proutku. Je však důležité je prakticky realizovat až ve fázi předovulační (dynamické) či ovulační (expresivní), kdy budeme mít dostatek sil.
 • K vyjádření sebelásky – k voňavé koupeli při svíčkách, čtení oblíbené knížky o samotě, kreslení a malování, ke koukání na filmy a celkově zvýšené péči o sebe.

K čemu je nevhodná?

 • K začínání nových projektů a návyků (většinou neuspějí), lepší je nalít do nich energii až ve fázi, kdy ji my máme také (například ve fázi panny).
 • Fáze není vhodná ke komunikaci s ostatními lidmi a navazování kontaktů. Když už tak je lepší zůstat v intimitě těch nejbližších kontaktů.
 • Pokud je to možné, důležité pracovní úkoly, které si žádají energii, odložte až na fázi panny. Pokud se například já pokusím zpracovat nějakou kreativní zakázku v této fázi, ne vždy je úspěšná. Za to, dokončování zakázek jde jako po másle a ke zpracování nových využívám až fáze dynamické a ovulační.
 • Důležitá rozhodování nejlépe odložte na později. Můžete však meditovat o tom, kam by vás různá rozhodnutí zavedla a dle toho se na rozhodnutí připravit.
Inspirace: Cyklická žena, Miranda Gray

Táňa Taliesi Ratajová
Divokaduse.cz
Více o mně  | Umělecké projekty  | Kontakt

Jakými čtyřmi fázemi během svého menstruačního cyklu procházíme? Jaké s sebou nesou dary, schopnosti, tělesné změny i nedary? Proč se během měsíce cítíte tolikrát jiná?

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *