Povím vám příběh o mé třešni. Jelikož již není mezi námi, ráda bych vzpomínku na ni zaznamenala aspoň skrze tento příběh.

Má třešeň byl strom, který jsem dostala jako malá. Zasadili jsme ji na rodinné zahradě. Již nevím, kolik mi bylo let, možná pět, možná více nebo méně. Má sestra dostala meruňku. Ani nevím, jestli to bylo myšleno jako dárek nebo to byl jen nahodilý nápad vzniklý při nákupu v zahradnictví. Každopádně, ten strom se mnou vyrůstal.

Ráda jsem po ni lezla, dostávala jsem pod ní pusy na prvního máje, schovávala se pod jejími bílými květy a fotila se s ní. Do jejích větví jsem si chodila pro obejmutí. Skrze její větve jsem se dívala na hvězdy a přála si neskutečné.

Asi před deseti lety jsem měla sen. V něm jsem nesla svou třešeň na zádech do lesa. Jen tu část s kmenem a korunou, odseknutou od kořenů. Tehdy mi na to kamarád řekl, že je to velmi symbolický sen. Nevěděla jsem co znamená. Až nedávno dalo vše smysl.

Shodou okolností se bohužel stalo to, že mou třešeň doma pořezali. V době, když už jsem tam nebydlela. Se svou třešní jsem se nemohla rozloučit. Rozloučila jsem se s ní aspoň na dálku a jejího ducha zavolala k sobě do Brna. Řekla jsem mu, že může být u mě dokud nenajde místo, kde chce odejít. Mohlo to být u nás v rodinném místě a jeho lese nebo kdekoliv jinde. Tu ztrátu jsem oplakala. Myslela jsem si, že jednou si tuhle svou stromovou kamarádku naroubuji a budu mít někde další strom z její energie. Nestihla jsem ani to.

Už vím, co ten sen znamenal. Odnášela jsem jejího ducha dát lesu. Cítila jsem, že její duch byl po této události se mnou a na jedné procházce v lese u Brna jsem cítila, že si duch třešně vybral svůj moment a odešel. Ve své představě jsem ji viděla jako stromovou dívku v bílých šatech s třešňovými květy ve vlasech. Jako by to celé symbolizovalo jednu kapitolu mého života, která nenávratně odešla.

Kdybych se k ní teď přitulila, řekla by…

Vše má svůj vyměřený čas, neztrácej ho s lidmi, kteří za to nestojí, i když jsi jim dala část svého srdce.

My stromy jednou odejdeme, a tak i vy lidé. Veď pokojný život jako tato třešeň, se silou kořenů a čerstvou inspirací ze vzduchu.

Ve tvém stínu je tvá síla, tak jako je ve stínu stromu, který tě ochrání. Kudy se bojíš jít, tam rozkvete květina.

Tanya Taliesi Ratajová
YT | IG | FB | WEB

Divoká duše
IG | FB | WEB

Komentovat

Tyto stránky používají cookies, aby Ti nabídly lepší zážitek z prohlížení. Prohlížením tohoto webu souhlasíš s použitím cookies.